Budleja Dawida (Buddleja davidii) 'Pink Delight’

Opis: inne nazwy – omżyn, motyli krzew. Budleja Dawida jest wyprostowanym krzewem ze zwieszającymi się gałęziami o sezonowych liściach.. Rośnie silnie osiągając w sezonie nawet do 2 m wysokości. Długie, lancetowate, ciemnozielone liście pokryte są drobnymi włoskami. Kwiaty budleji 'Pink Delight’ są drobne, liczne, bogate w nektar przyciągający motyle i inne owady. Część kwiatów wydziela piękny zapach podobny do aromatu róż. budleja 'Pink Delight’ ma długie, wąskie kwiatostany złożone z różowych, delikatnie pachnących kwiatów. Pojawiają się od początku lipca do października.. Omżyny są pięknymi letnimi krzewami do zastosowania w każdym większym ogrodzie. Zapach budlei przyciąga liczne owady, a zwłaszcza motyle.

Uprawa i pielęgnacja: Odmiany omżynu nie są w pełni mrozoodporne (strefa mrozoodporności 6b), wybieramy im w ogrodzie ciepłe, osłonięte stanowiska. W Polsce jej nadziemne pędy często przemarzają ale przycięte nisko na ziemią szybko odrastają . Wskazane jest kilkukrotne w czasie sezonu zasilenie krzewu nawozem wieloskładnikowym. Późną jesienią nasadę krzewu obsypujemy kopczykiem ziemi lub kompostu, podobnie jak to robimy z różami. Gleby potrzebuje żyznej, dobrze przepuszczalnej, nieco wapiennej, a stanowiska w pełnym słońcu. Aby budleje 'Pink Delight’ były bardziej zwarte i przybrały regularną formę oraz obficie kwitły należy stosować odpowiednie cięcie. Latem wycinamy sukcesywnie przekwitłe kwiatostany. Wiosną, pod koniec marca skracamy silnie ubiegłoroczne pędy w odległości 5-6 cm od nasady zdrewniałych gałęzi, nad 2 przeciwległymi oczkami, a pędy wyrosłe u podstawy krzewu na tej samej wysokości. Usuwamy pędy skierowane do wnętrza krzewu.

Rozmnażanie: Łatwe z półzdrewniałych sadzonek pędowych w drugiej połowie lata, albo zdrewniałych od połowy jesieni do wczesnej wiosny. Można także rozmnażać z nasion ale zwykle nie powtarzają cech rośliny matecznej.

Szkodniki i choroby: Krzewy budlei są czasami atakowane przez mszyce.