Budleja Dawida (Buddleja davidii) 'Ile de France’

Opis: syn. omżyn Dawida, „motyli krzew”. Jest wyprostowanym krzewem ze zwieszającymi się gałęziami. Rośnie silnie osiągając w sezonie 2-2,5 m wys. Długie, lancetowate, ciemnozielone liście pokryte są drobnymi włoskami. Jasnofioletowe kwiaty z żółtym oczkiem kwitną na jednorocznych pędach, w długich łukowato wygiętych  kwiatostanach. Pojawiają się od lipca do jesieni.  Omżyny są pięknymi letnimi krzewami do zastosowania w każdym większym ogrodzie. Zapach budlei przyciąga liczne owady, a zwłaszcza motyle.

Wymagania: Ponieważ odmiany omżynu  nie są w pełni mrozoodporne (strefa mrozodporności 6b), wybieramy im w ogrodzie ciepłe, osłonięte stanowiska. W Polsce jej nadziemne pędy często przemarzają ale przycięte nisko na ziemią szybko odrastają. Przycięta w końcu marca lepiej i obficiej kwitnie. Latem wycinamy przekwitłe kwiatostany budleji 'Ile de France’, aby zapewnić roślinie dłuższe kwitnienie. Wskazane jest kilkukrotne w czasie sezonu zasilenie budleji Dawida 'Ile de France’ nawozem wieloskładnikowym. Późną jesienią nasadę krzewu obsypujemy  ziemią lub kompostem, podobnie jak to robimy z różami.  Gleby potrzebuje żyznej, dobrze przepuszczalnej, a stanowiska w pełnym słońcu.

Rozmnażanie:  Łatwe z półzdrewniałych sadzonek pędowych w drugiej połowie lata. Można rozmnażać z nasion ale często nie powtarzają cech rośliny matecznej.

Szkodniki i choroby: Krzewy budlei są czasami  atakowane przez mszyce.