Brzoza żółta (Betula alleghaniensis)

Opis: Ciekawy gatunek brzozy, o korze żółtobrązowej, łuszczącej się okrężnymi pasami, dość rzadko spotykany w Polsce. Drzewo bardzo wysokie, bo dorasta do 30 m., ale w Polsce osiąga tylko około 10 m. wysokości. Liście dość długie (10-12 cm.) koloru zielonego, gładkie, matowe o ząbkowanych brzegach, żółkną i opadają na zimę. Kwitnie wiosną (IV-V). Brzoza żółta tworzy silny, ale płytki system korzeniowy, co nie daje jej odporności na silne wiatry. Nadaje się do pojedynczych nasadzeń lub w luźnych grupach.
Rozmnażanie: Z siewu nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (bezwzględnie). Gleby piaszczysto-gliniaste, wilgotne, bagniste, obojętne do słabokwaśnych. Brzoza żółta to drzewo mrozoodporne.
Choroby i szkodniki: Szkodniki: mszyce (mszyca brzozowa srebrzysta, zdobniczka brzozowa, zrostek brzozowy),  błonkówki (zakolnica brzozowa), larwy (płast brzozowiec, zwójka brzozóweczka), muchówki (miniarka brzozowianka, pryszczarek brzozowian), chrząszcze (zwijacz brzozowiec). Choroby grzybowe ( antraknoza brzozy, czarna plamistość brzozy, mączniak prawdziwy, rdza, zamieranie pędów).