Brzoza chińska (Betula albosinensis)

Opis: Ciekawy gatunek brzozy, o pomarańczowej, łuszczącej się korze. Pokrój stożkowaty, bardziej rozpierzchła korona od brzozy brodawkowatej i samo drzewo niższe bo ok. 15 m. wysokości. Jak wszystkie brzozy wymaga stanowiska słonecznego.  Kwitnie wiosną (IV-V), kwiaty niepozorne. Tworzy silny, ale płytki system korzeniowy, co nie daje jej odporności na silne wiatry. Liście koloru zielonego, gładkie, błyszczące o ząbkowanych brzegach, żółkną i opadają na zimę. Brzoza chińska ma małe wymagania glebowe i jest mrozoodporna. Doskonale też znosi susze i zanieczyszczenia powietrza.  Nadaje się do pojedynczych nasadzeń lub w luźnych grupach. Z nasion można pokusić się o wykonanie drzewka bonsai.
Rozmnażanie: Z siewu nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Dla brzozy chińskiej wybieramy stanowisko słoneczne (bezwzględnie). Gleby piaszczysto-gliniaste, ubogie, właściwie każde.
Choroby i szkodniki: Szkodniki: mszyce (mszyca brzozowa srebrzysta, zdobniczka brzozowa, zrostek brzozowy),  błonkówki (zakolnica brzozowa), larwy (płast brzozowiec, zwójka brzozóweczka), muchówki (miniarka brzozowianka, pryszczarek brzozowian), chrząszcze (zwijacz brzozowiec). Choroby grzybowe ( antraknoza brzozy, czarna plamistość brzozy, mączniak prawdziwy, rdza, zamieranie pędów).