Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Opis: Bluszcz pospolity jest pnączem z rodziny araliowatych. Łodygi o długości do 30 m mogą osiągać znaczną grubość (do 1m średnicy), pną się lub płożą przy pomocy korzeni przybyszowych. Liście są zimozielone, ciemnozielone, skórzaste, lśniące, pięcioklapowe o sercowatej nasadzie lub jajowate.  Białozielone kwiaty zebrane są w baldachu. Kwitną od września do października. Bluszcz pospolity doskonale pnie się po ścianach budynków w miejscach zacienionych. Potrafi oplatać wysokie drzewa i jest doskonałą okrywą gruntu.

Uprawa i pielęgnacja: Lubi ziemię żyzną, wilgotną i bogatą w próchnicę. Dobrze rośnie w półcieniu i cieniu.

Rozmnażanie: Z nasion, przez sadzonki lub przez oddzielanie zakorzeniających się w gruncie rozłogów.

Szkodniki i choroby: W suchych pomieszczeniach zagrażają przędziorki. W ogrodzie może być atakowany przez mszyce i czerwce.

Inne zastosowania: W medycynie – surowcem zielarskim są liście Folium Hederae. Stosuje się je w zapaleniach dróg oddechowych, w kaszlu, astmie, zaburzeniach miesiączkowania, migrenie, gośćcu stawowym (RZS). W pszczelarstwie – późno kwitnący bluszcz dostarcza pszczołom pyłku i nektaru w okresie, gdy inne rośliny już dawno przekwitły. W symbolice – jest symbolem wierności i trwałości życia. Obecny w kultach i obrzędach wielu dawnych cywilizacji. Do dekoracji – do bukietów, wieńców, girland i w kompozycjach z ziołami.