Bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) 'Dentata Variegata’

Opis: Ten częściowo zimozielony, żywotny gatunek bluszczu w naszym klimacie jest mniej mrozoodporny niż bluszcz pospolity. Ze względu na duże, piękne, nieklapowane owalne lub sercowate, długości do 20 cm liście, wart jest polecenia do uprawy w ogrodzie. Bluszcz 'Dentata Variegata’ jest odmianą o zmiennych w kształcie i kolorze liściach oraz słabszym od gatunku wzroście. Jaskrawozielone liście długości 6-8 cm o szarym odcieniu, mają kremowożółte brzegi, które z czasem stają się kremowobiałe. Roślina po 5 latach osiąga długość 5 m, szerokość 3 m. Bluszcz kolchidzki 'Dentata Variegata’ może być uprawiany w mieszkaniach. W ogrodzie w zacisznych miejscach może stanowić okrywę gruntu lub być prowadzony przy podporach jako pnącze. Pędy wymagają podwiązywania. Potrzebują około roku na ukorzenienie się, potem rosną w tempie 20-30 cm rocznie.

Wymagania: W czasie mroźnych zim może przemarzać. Zaleca się okrywanie nisko rosnących gałęzi stroiszem z gałązek drzew iglastych i przysypanie korą nasady pędów. Stanowisko koniecznie półcieniste, osłonięte. Toleruje cień ale podobnie jak na żyznej glebie pstre liście zielenieją. Na wystawie południowej może dojść do uszkodzenia liści. Wskazana gleba dobrze przepuszczalna, alkaliczna, bogata w próchnicę. Zalecany w podłożu dodatek mieszaniny ziemi kompostowej, (lub rozłożonego obornika) torfu i piasku. W mieszkaniu odmiana nadaje się do sadzenia w zaciemnionym narożniku. Nie wymaga cięcia ale wiosną należy usuwać wszelkie uszkodzenia.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pobierane wiosną lub latem, które ukorzeniamy w inspekcie, w podłożu złożonym z torfu i piasku w proporcji 1:1.

Szkodniki i choroby: W ogrodzie bluszcze 'Dentata Variegata’ mogą być atakowane przez mszyce i czerwce. W pomieszczeniach zagrażają im przędziorki.