Bez koralowy (Sambucus racemosa)

Opis: Jest rozłożystym krzewem dorastającym po 10 latach do wysokości 4 m. W naturze rośnie w nadrzecznych zaroślach, w lasach liściastych i na przydrożach. W ogrodzie sadzić możemy takie odmiany jak ‘Tenuifolia’, wolnorosnąca odmiana o powcinanych liściach, ‘Sutherland Gold’ o powcinanych liściach i żółtych kwiatach, czy ‘Plumosa Aurea’. Gatunek tworzy w kwietniu-maju silnie pachnące kwiatostany w kształcie wiechy, złożone z żółtawobialych kwiatów. Liście nieparzystopierzaste, złożone są z 5 listków jajowatych, piłkowanych na brzegach. Jesienią na bzie koralowym pojawiają się kuliste, koralowoczerwone owoce.

Wymagania: Bez koralowy wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska i żyznej, próchniczej, wilgotnej gleby, o niskim pH.. Co 2-3 lata możemy je silnie przycinać bo w innym razie ich pokrój staje się nieporządny, a rośliny dziczeją. Krzewy te są w pełni mrozoodporne.

Rozmnażanie: Rozmnaża się je ze zdrewniałych sadzonek sadzonych w zimie lub przez wysiew stratyfikowanych nasion (gatunek).

Szkodniki i choroby: Czasami atakowane są przez mszyce i wirusa mozaiki.