Bez koralowy (Sambucus racemosa) „Plumosa Aurea”

Opis: Piękna odmiana ogrodowa wyselekcjonowana z siewek gatunku podstawowego. Bez koralowy spotykany jest na dużym obszarze Europy, w tym także na terenie naszego kraju. W naturze porasta zarośla oraz lasy liściaste, gdzie gleba jest żyzna, wilgotna oraz kwaśna. Wszystkie odmiany jak i gatunek wyjściowy są silnie trujące – należy o tym pamiętać zwłaszcza kiedy nasz ogród stanowi plac zabaw dla małych dzieci.
Odmiana „Plumosa Aurea” bzu koralowego cechuje się nieco słabszym wzrostem osiągając po kilku latach wysokość około 3 metrów. Wyprostowane pędy pokryte są naprzeciwlegle liśćmi złożonymi z pięciu eliptycznych listków o bardzo silnie pociętych brzegach. Barwa młodych liści jest czerwono – pomarańczowo – złota, później liście przybierają intensywnie żółty kolor. Kremowo – żółte drobne kwiaty zebrane w gęste wiechy pojawiają się jeszcze przed całkowitym rozwinięciem się liści. W połowie czerwca dojrzewają kuliste owoce o skórce zabarwionej na intensywnie czerwony kolor stanowiące piękny kontrast dla żółtego ulistnienia.
Uprawa i pielęgnacja: Rośliny preferują próchniczno – gliniaste, żyzne, stale umiarkowanie wilgotne gleby o kwaśnym odczynie. Ponieważ liście mogą być przypalane przez intensywne letnie słońce warto sadzić tą odmianę w lekkim półcieniu. Na cięższym wilgotnym podłożu można je uprawiać w pełnym nasłonecznieniu. Mrozoodporność bzu „Plumosa Aurea”- bez zastrzeżeń.
Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne pobierane wczesnym latem. Rośliny otrzymane z wysiewu nasion będą znacznie się różnić między sobą.
Choroby i szkodniki: Rośliny nie tolerują długotrwałej suszy oraz wysokiego pH gleby.

bez koralowy Plumosa Aurea