Berberys Thunberga (Berberis Thunbergii) 'Orange Tower’

Opis: To pięknie wybarwiona odmiana berberysa. Ma wyprostowany pokrój i nie wymaga bocznego cięcia korekcyjnego. Może dorastać do 1,5 m wysokości. Berberys 'Orange Tower’ ma pomarańczowo- szkarłatne okrągłe liście i młode pędy. Rośnie niezbyt szybko. Kwiaty pojawiają się w maju, w głębszych partiach krzewu. Górne pędy mogą przyrastać około 15 cm rocznie. Odmiana posiada ciernie, ale ogólnie jest to delikatna odmiana. Odporna na mróz w naszym kraju. Wierzchołki pędów mogą czasem zmarznąć podczas wietrznych i zimnych zim, ale przycięty do żywej tkanki bez problemu się rozkrzewia co korzystnie wpływa na jego pokrój. Polecana do donic, na balkony, rabaty ozdobne, żywopłoty.

Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko na pewno musi być słoneczne. W półcieniu i cieniu wybarwienie liści będzie znikome a krzew straci atrakcyjny wygląd. Gleba jak dla większości berberysów średnio wilgotna, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Berberys Thunberga 'Orange Tower’ nie nadaje się na gleby ciężkie, gliniaste, zlewiskowe oraz bardzo suche. Można go nawozić nawozami o zwiększonej zawartości potasu i fosforu (nawozy dla roślin kwitnących).

Rozmnażanie: Pojedyncze okazy z powodzeniem można rozmnażać przez odkłady w ciągu sezonu. Odmiany z czerwonymi liśćmi można rozmnażać przez nasiona, które zbieramy miedzy majem a październikiem. Po zbiorze stratyfikujemy w chłodnym miejscu przez 8 tygodni i dopiero wysiewamy. Sadzonki berberysa 'Orange Tower’ pobieramy w lipcu jak nie są jeszcze zdrewniałe. Natomiast szczepienie wykonujemy w klin lub szparę.

Choroby i szkodniki: Czasem może pojawić się bakteryjna plamistość liści, gdy krzewy przez dłuższy czas są nadmiernie zwilżane wodą, werticilioza (zarażone sadzonki), mączniak prawdziwy (nadmierne zwilżanie krzewów, duże zagęszczenie roślin) oraz rdza (jeżeli w pobliżu występują pola uprawne ze zbożem)