Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) „Kórnik”

Opis: Krzew o wysokości 1,5-2 m. O pokroju kopulastym, gęsty, na pędach ciernie. Liście jasnozielone nakrapiane białymi plamkami, przebarwiające się jesienią na kolor czerwony i rudy. Kwiaty berberysa „Kórnik” są drobne, żółte, miododajne. Jesienią obsypany czerwonymi owocami. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych i w grupach.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina tolerancyjna, stanowisko słoneczne do półcienistego, podłoże umiarkowanie wilgotne, dobrze znosi niskie temperatury.
Rozmnażanie: Z siewu i sadzonkowania.
Choroby szkodniki: Biały, mączysty nalot na wierzchołkach najmłodszych pędów berberysa „Kórnik” powodują grzyby Microsphaera berberidis i Phyllactinia berberidis. Na liściach od górnej strony mogą pojawić się też pomarańczowe, żółte, okrągłe plamy o średnicy 3-5 mm. Ich sprawcami są grzyby Puccinia graminis oraz Puccinia arrhenatheri. Ze szkodników mogą pojawić się larwy obnażacza kopciuszka (obgryzają brzegi liści lub zjadają nawet całe liście, pozostawiając jedynie nerw główny) oraz mszyca kwaśnicowa (skupiska żółtawozielonych lub różowawych owadów widoczne na dolnej stronie liści i wierzchołkach pędów).