Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) “Kelleris”

Opis: Berberys “Kelleris” to średniej wysokości krzew dorastający do 2-3 m o zielonych liściach, nakrapianych białymi plamkami. Na pędach ciernie. Kwitnie w maju, kwiaty żółte, pojedyncze, miododajne. W sierpniu i wrześniu roślinę zdobią czerwone owoce, które długo utrzymują się na gałązkach. Jest rośliną o niskich wymaganiach, dobrze znosi zarówno niskie temperatury jak okresową suszę. Doskonale nadaje się na żywopłoty ale również do kompozycji.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina tolerancyjna, stanowisko słoneczne do półcienistego, podłoże umiarkowanie wilgotne. Mrozoodporna. Berberys “Kelleris” może w mroźne zimy przemarzać, jednak szybko się regeneruje.
Rozmnażanie: Z siewu i sadzonkowania.
Choroby szkodniki: Biały, mączysty nalot na wierzchołkach najmłodszych pędów powodują grzyby Microsphaera berberidis i Phyllactinia berberidis. Na liściach od górnej strony mogą pojawić się też pomarańczowe, żółte, okrągłe plamy o średnicy 3-5 mm. Ich sprawcami są grzyby Puccinia graminis oraz Puccinia arrhenatheri. Ze szkodników mogą pojawić się larwy obnażacza różówki (obgryzają brzegi liści lub zjadają nawet całe liście, pozostawiając jedynie nerw główny) oraz mszyca kwaśnicowa (skupiska żółtawozielonych lub różowawych owadów widoczne na dolnej stronie liści i wierzchołkach pędów).