Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) „Goldalita”

Opis: Krzew niewielkich rozmiarów (karłowy), rośnie wolno, dorasta do 1 metra, liście bardzo ładne koloru jasnożółtego i złotego. Berberys „Goldalita” kwitnie w maju, kwiaty drobne, miododajne. Owocuje w sierpniu-wrześniu, owoce jaskrawoczerwone. Doskonale nadaje się na obwódki do obsadzania skarp oraz różnych nierówności.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina tolerancyjna, stanowisko słoneczne do półcienistego, podłoże umiarkowanie wilgotne, w bardzo mroźne zimy może przemarzać.
Rozmnażanie: Berberys Thunberga „Goldalita” rozmnażamy z nasion.
Choroby i szkodniki: Biały, mączysty nalot na wierzchołkach najmłodszych pędów powodują grzyby Microsphaera berberidis i Phyllactinia berberidis. Na liściach od górnej strony mogą pojawić się też pomarańczowe, żółte, okrągłe plamy o średnicy 3-5 mm. Ich sprawcami są grzyby Puccinia graminis oraz Puccinia arrhenatheri. Ze szkodników mogą pojawić się larwy obnażacza różówki (obgryzają brzegi liści lub zjadają nawet całe liście, pozostawiając jedynie nerw główny) oraz mszyca kwaśnicowa (skupiska żółtawozielonych lub różowawych owadów widoczne na dolnej stronie liści i wierzchołkach pędów).