Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Erecta’

Opis: Niewysoki krzew dorastający do 1,5 m o pokroju kolumnowym, zagęszczony. Pędy sztywne, rosnące prosto ku górze, pokryte kolcami. Liście berberysu 'Erecta’ są jasnozielone, gęsto osadzone na pędach. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Od maja do czerwca roślinę zdobią drobne kwiaty. Od jesieni do zimy krzew zdobią jaskrawoczerwone owoce. Doskonale nadaje się na niskie żywopłoty.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska półcieniste. Odmiana 'Erecta’ nie ma dużych wymagań glebowych ale najlepiej czuje się na glebach kwaśnych i suchych. Zimuje dobrze. Podczas bardzo ostrych zim może przemarzać, jednak szybko odrasta.
Rozmnażanie: Z sadzonek zielnych pobieranych od lipca do sierpnia lub sadzonek zdrewniałych pobieranych od marca do kwietnia.
Choroby i szkodniki: Biały, mączysty nalot na wierzchołkach najmłodszych pędów powodują grzyby Microsphaera berberidis i Phyllactinia berberidis. Na liściach od górnej strony mogą pojawić się też pomarańczowe, żółte, okrągłe plamy o średnicy 3-5 mm. Ich sprawcami są grzyby Puccinia graminis oraz Puccinia arrhenatheri. Ze szkodników mogą pojawić się larwy obnażacza kwaśnicówki (obgryzają brzegi liści lub zjadają nawet całe liście, pozostawiając jedynie nerw główny) oraz mszyce.