Berberys Thunberga (Berberis Thunbergii) 'Concorde’

Opis: Berberys Thunberga ‘Concorde’ należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Jest to luźny, kulisty, ciernisty krzew, dorastający do około 50 cm wysokości. Szerokość krzewu (zależy jak często go przycinamy i w jakich warunkach rośnie), zbliżona jest do wysokości. Rośnie wolno. Liście są drobne purpurowo- czerwone, z zewnątrz gładkie. Młode przyrosty są widocznie jaśniejsze co dodaje odmianie 'Concorde’ uroku. Łodygi mają ciernie. Korzenie są rozbudowane i mocne, żółte w środku. Kwiaty zebrane są w grona i mają kolor żółty, lekko pachną. Owocem jest podłużna, czerwona jagoda o kwaśnym smaku. Krzew przebarwia się jesienią na kolor ciemno pomarańczowy. Im cieplejsza jesień tym intensywniejsza przebarwienie liści. Nadaje się do sadzenia na rabatach iglasto- liściastych. Można tworzyć z niego niskie żywopłoty, obwódki. Z powodzeniem udaje się w dużych pojemnikach. Jest mrozoodporny.

Uprawa i pielęgnacja: Odmiana berberysu ‘Concorde’ lubi słoneczne stanowiska, wtedy jest ładniej wybarwiona i ma zwarty pokrój. Dobrze rośnie w standardowej ziemi ogrodowej, byle nie mocno gliniastej i mokrej. Dobrze rośnie w wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej glebie, ale w glebie lekko suchej też daje sobie radę. Dobrze reaguje na nawożenie i regularne podlewanie w czasie upałów. Można go swobodnie przycinać. Młode rośliny nie są wrażliwe na przesadzanie.

Rozmnażanie: Możemy rozmnażać przez sadzonkowanie wierzchołków pędów, odkłady ziemne w sezonie wegetacyjnym.

Choroby i szkodniki: Berberys Thunberga 'Concorde’ jest mało podatny na choroby i szkodniki, czasem liście mogą być podjadane przez różnego typu gąsienice, mszyce lub atakowane przez mączniaka prawdziwego. Jeżeli w pobliżu naszego berberysa 'Concorde’ są pola ze zbożem może, ale nie musi pojawić się rdza.