Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Bagatelle’

Opis: Jest to bardzo wolnorosnąca, karłowata odmiana berberysu Thunberga o zwartym, kulistym pokroju i ostrych cierniach. Przyrost roczny ok. 2,5 cm. Berberys 'Bagatelle’ osiąga w ciągu 10 lat 30 cm wysokości i 30 cm szerokości. Liście sezonowe, małe, jaskrawoczerwone na młodych przyrostach, później brązowo-czerwone, wreszcie jesienią szczególnie atrakcyjne, szkarłatne. Kwiaty bladożółte pojawiają się w maju. Małe, czerwone, kuliste owoce pojawiają się w sierpniu-wrześniu. Bardzo cenna odmiana do ogrodów skalnych, na rabaty z bylinami, wrzosowiska, obwódki i do kompozycji pojemnikowych.

Uprawa i pielęgnacja: Krzew wymaga słonecznego stanowiska, dowolnego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Dobrze znosi niskie temperatury.

Rozmnażanie: Z sadzonek pobieranych z piętką późnym latem. Ukorzeniamy je w chłodnym inspekcie, a wiosną przenosimy na rozsadnik.

Szkodniki i choroby: Berberysy są na ogół odporne, atakować je może opieńka miodowa, ze szkodników larwy obnażacza kwaśnicówki i mszyce.