Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Aurea’

Opis: Ten złocisty krzew jest jedną z najładniejszych odmian berberysu Thunberga. Roślina  o regularnym, kulistym pokroju, krótkich łukowato wygiętych pędach. Rośnie wolno osiągając po 10 latach 1m wysokości i szerokości. Młode liście berberysu ‘Aurea’ są drobne, łopatkowate, cytrynowo-żółte z czerwonym połyskiem, późnym latem stają się bladozielone. W maju-czerwcu pojawiają się żółte kwiaty, a jesienią na krótkich szypułkach czerwone, błyszczące owoce. Zastosowanie na skalniaki, niskie żywopłoty, żywopłoty obwódkowe oraz do nasadzeń w małych grupach.

Wymagania: Odmianę ‘Aurea’ należy sadzić na osłoniętych, lekko zacienionych stanowiskach. Młode liście w pełnym słońcu ulegają oparzeniu, najpiękniejsze zabarwienie uzyskamy jednak w miejscu dobrze oświetlonym. Krzew odporny jest na zanieczyszczenia i niskie temperatury. Berberysy ‘Aurea’ rosną dobrze w każdej glebie z wyjątkiem bardzo mokrych.

Rozmnażanie: Przez sadzonki, które pobieramy z piętką, późnym latem. Ukorzeniamy je w zimnym inspekcie, a wiosną następnego roku wysadzamy na rozsadnik.

Szkodniki i choroby: Na ogół nie występują ale opieńka miodowa może doprowadzić do uśmiercenia rośliny.