Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Atropurpurea’

Opis: Krzew łukowato wygięty, zwarty o sztywnych ciernistych łodygach, wysokości 1-1,5 m. Odmiana 'Atropurpurea’, wśród berberysów, należy do najczęściej u nas uprawianych. Pięknie przebarwiające się jesienią liście są małe, owalne, purpurowoczerwone. Kwiaty berberysa 'Atropurpurea’ są drobne, bladożółte, o przyjemnym zapachu, podbarwione są na czerwono i pojawiają się od maja do czerwca. Bardzo drobne, eliptyczne, intensywnie czerwone owoce są ozdobą krzewu od jesieni przez całą zimę. Stanowią one pokarm dla ptaków. Odmiana doskonała do nasadzeń pojedynczych, w grupie lub na żywopłoty obronne, w ogrodach, parkach lub zieleni miejskiej.

Uprawa i pielęgnacja: Krzew o dużej odporności na mróz, nie ma specjalnych wymagań co do gleby; źle rośnie jedynie w podmokłych miejscach. Jest odporny na zasolenie i na zanieczyszczenia miejskie. Najlepiej  wygląda na w pełni słonecznych stanowiskach gdzie nie „gubi” czerwonej barwy liści. Wskazane jest coroczne przycięcie kilku najstarszych pędów odmiany 'Atropurpurea’ tuż przy ziemi co sprzyjać będzie odmłodzeniu i zagęszczeniu krzewu.

Rozmnażanie: Przez sadzonki, które pobieramy późnym latem. Ukorzeniamy je w zimnym inspekcie, a wiosną następnego roku wysadzamy na rozsadnik.

Szkodniki i choroby: Na ogół nie występują. Nie zagraża im rdza. Opieńka miodowa czasem może doprowadzić do uśmiercenia rośliny.