Berberys Thunberga (Berberis Thunbergii) 'Atropurpurea Nana’

Opis: Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana’ należy do rodziny berberysowatych (Berberidacea). W stanie naturalnym możemy go spotkać w Japonii. Jest to ciernisty krzew, dorastający do około 60 cm wysokości i 1 metra szerokości. Rośnie wolno. Liście są drobne purpurowo- czerwone, całobrzegie, z zewnątrz gładkie. Odpadają na zimę. Łodygi mają ciernie. Korzenie są rozbudowane i mocne, żółte w środku. Kwiaty zebrane są w grona i mają kolor żółty, lekko pachną. Owocem jest podłużna, czerwona jagoda o kwaśnym smaku. Krzew przebarwia się jesienią na kolor szkarłatny. Nadaje się do sadzenia na rabatach iglasto- liściastych, można tworzyć z niego niskie żywopłoty, obwódki. Można go sadzić w dużych pojemnikach. Jest mrozoodporny.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiana berberysu 'Atropurpurea Nana’ lubi słoneczne stanowiska, wtedy jest ładniej wybarwiona i ma zwarty pokrój. Dobrze rośnie w standardowej ziemi ogrodowej, byle nie mocno gliniastej i mokrej. Dobrze rośnie w wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej glebie, ale w glebie lekko suchej też daje sobie radę. Dobrze reaguje na nawożenie i regularne podlewanie w czasie upałów. Można go swobodnie przycinać. Młode rośliny nie są wrażliwe na przesadzanie.
Rozmnażanie: Możemy rozmnażać przez sadzonkowanie wierzchołków pędów.
Choroby i szkodniki: Berberys Thunberga jest mało podatny na choroby i szkodniki, czasem liście mogą być podjadane przez różnego typu gąsienice, mszyce lub atakowane przez mączniaka prawdziwego.