Berberys pośredni (Berberis ×media) 'Parkjuweel’

Opis: Berberys pośredni 'Parkjuweel’ jak większość berberysów należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Jest krzewem ciernistym, dorastającym do sporych rozmiarów. Docelowa wysokość to 1,5 metra i czasem szerokość dochodząca do 2 metrów. Korzenie ma mocne, rozbudowane. Liście są zielone, zewnętrzna strona liścia jest błyszcząca. Gałązki lekko się przewieszają a cały krzew gęsto się krzewi. Kwitnie w maju lub na początku czerwca żółtymi kwiatami zebranymi w zwisające grona. Owoce tego berberysu są koloru czarnego i mają podłużny kształt. Pojawiają się na krzewie we wrześniu. Odmiana berberysu 'Parkjuweel’ nadaje się do obsadzania dużych powierzchni rabatowych, na żywopłoty, rabaty krzewiaste, do parków i zieleni publicznych.
Uprawa i pielęgnacja: Berberys pośredni 'Parkjuweel’ potrzebuje słonecznego stanowiska, wtedy jest zwarty i dobrze rośnie. Na takim stanowisku potem ładnie się przebarwia na jesień. Ewentualnie można go sadzić w półcieniu. Co do gleby berberys pośredni nie jest zbytnio wymagający, dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej, byleby nie za suchej i zbyt mokrej. Ładnym wzrostem odwdzięczy jeżeli przygotujemy mu żyzną, wilgotną i pulchną glebę o odczynie obojętnym lub leciutko kwaśnym. Można go nawozić nawozem uniwersalnym dla krzewów liściastych (zielonolistnych). Berberys pośredni 'Parkjuweel’ jest mrozoodporny, ale w surowe zimy z mroźnym wiatrem może lekko przemarzać. Można go przycinać.
Rozmnażanie: Rozmnażamy z nasion, przez sadzonki wierzchołkowe i półzdrewniałe oraz przez szczepienie, ale i także przez odkłady.
Choroby i szkodniki: Ta odmiana berberysu pośredniego jest dość odporna. Czasem mogą pojawić się mszyce na młodych pędach, a liście mogą być podjadane przez gąsienice różnych szkodników.