Barwinek większy (Vinca major) ‘Variegata’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Zimozielone – Autor: Herbi – 27/02/2010

Opis: Ta zimozielona krzewinka z rodziny toinowatych dorasta do wysokości 15-20 cm. Tworzy cienkie, ulistnione, płożące się pędy płonne długości do 50 cm i krótsze, podniesione, bez liści pędy kwiatowe. Liście odmiany ‘Variegata’ są jasnozielone błyszczące, skórzaste, z bladożółtymi brzegami. Kwiaty duże, pięciopłatkowe, lawendowoniebieskie pojawiają się w kwietniu-maju. Zastosowanie jako okrywowa pod drzewami, gdzie tworzy z czasem rozległe dywany liści, na obrzeżach rabat, skarpach i cmentarzach. Szczególnie dobrze barwinek ten rośnie na skalniakach.

Wymagania: Barwinki ‘Variegata’ rosną dobrze w każdej byle nie suchej, przepuszczalnej, próchnicznej glebie; nawet gliniastej . W miejscach gdzie ziemia przesycha należy ją dokładnie ściółkować aby zatrzymała wilgoć. Stanowisko powinno być półcieniste. Tę barwnolistna odmianę mozemy sadzić w miejscu słomecznym lecz tam będzie wymagała częstego podlewania. Pożądane jest wiosenne cięcie dla utrzymania zwartego pokroju. Tak jak w przypadku innych zimozielonych roślin wskazane jest okrywanie na zimę, najlepiej stroiszem iglastym. Lepiej zimują w miejscach niezbyt wilgotnych. Nawet gdy części nadziemne przemarzną, to na takich stanowiskach odrastają one szybko wraz z wiosną.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie ukorzenionych pędów od jesieni do wiosny. Także przez sadzonki zielne pobierane latem.

Szkodniki i choroby: Liście barwinków może porażać rdza.

Zobacz również: Barwinek – uprawa, sadzonki i nasiona

3 komentarze »

  1. Kupiłam barwinka i jestem bardzo zadowolona, ale nie wiem, czy mogę przyciąć pędy, które są już bardzo długie. Nie chcę jednak aby roślina ta rozprzestrzeniła się nadmiernie. Potrzebuję porady – co zrobić, w jaki sposób utrzymać tę roślinę “w ryzach”. Nie chcę niczego robić sama, by nie uszkodzić rośliny. Proszę o odpowiedź. dziękuję i pozdrawiam. Marzena

    Comment by Marzena — 02/03/2011 @ 18:34

  2. Można spokojnie przyciąć nadmiernie rozrośnięte pędy nic się roślinie nie stanie. Jeśli natomiast pędy zdążą się już ukorzenić to pozostaje nam wykopanie nadmiernie rozrośniętej rośliny, zostawiając na rabacie tyle ile nam odpowiada. Barwinek bardzo dobrze znosi przycinanie pędów.

    Comment by gosia2501 — 14/03/2011 @ 07:55

  3. Mam pod brzózką takie miejsce,gdzie trwa się nie utrzyma, może ten barwinek. To jest powierzchnia 1,5m na 2,5 m. Gdzie mogę dostać tego barwinka? Pozdrawiam,pa.

    Comment by Renata — 31/05/2011 @ 14:35

Leave a comment