Barwinek pospolity (Vinca minor)

Opis: Należy do rodziny toinowatych. Botanicy wyróżniają 12 gatunków występujących w Europie Środkowej oraz Południowej i w Azji. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek, barwinek pospolity i właśnie on wraz z odmianami jest u nas powszechnie uprawiany. Jest krzewinką, mimo że wyglądem przypomina byliny. Barwinek pospolity tworzy dwa rodzaje pędów: płonne, którą płożą się i zakorzeniają w węzłach, oraz kwiatowe, wznoszące się ku górze na wysokość 10- 20 cm. Posiada zimozielone, błyszczące liście o długości 2- 5 cm. Na długich szypułkach z kątów liści wyrastają pojedyncze, błękitne lub fioletowo błękitne kwiaty. Barwinek kwitnie w kwietniu i w maju, pojedyncze kwiaty ukazują się też jesienią.
Uprawa i pielęgnacja:  Barwinek pospolity ma niewielkie wymagania. Najbujniej rośnie w półcieniu, na glebach żyznych, próchnicznych i niezbyt suchych. Dobrze czuje się również w głębokim cieniu, ale wówczas kwitnie mniej obficie. Odmiany o liściach z jasnymi przebarwieniami wymagają bardziej nasłonecznionych miejsc. W takich warunkach musimy jednak zapewnić roślinie dostateczną wilgotność gleby i częste zraszanie.
Rozmnażanie: Wiosną lub jesienią rozmnażamy przez podział większych kęp lub z sadzonek pędowych. Płożące pędy tniemy na odcinki kilkuwęzłowe i płasko układamy w rowkach na głębokości 2- 3 cm.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono.

Zobacz także: Barwinek – uprawa, sadzonki i nasiona