Azalia (Rhododendron) 'Tunis’

Opis: Roślina ta należy do azalii z grupy Knap – Hill. Odmiana 'Tunis’ wyhodowana została w 1926 roku w szkółce L. Rothschilda.
Jest to krzew o dużej sile wzrostu, posiadający wyprostowany pokrój. Dorasta do wysokości i szerokości 2 m. Liście są cienkie i mają barwę zieloną. Azalia 'Tunis’ na zimę zrzuca liście. Zakwita pod koniec maja. Kwiaty mają barwę ceglastej czerwieni. Na górnym płatku znajduje się pomarańczowa plamka. Wewnątrz kwiatu znajduje się słupek na długiej do 8- 9 cm, wyrastającej nad kwiat, ciemnoczerwonej nitce. Wydzielają one delikatny zapach. Kwiaty mają długość 7- 9 cm i szerokość 12- 14 cm. Kwiaty zebrane są w luźne kuliste kwiatostany. Na każdy kwiatostan składa się od 10 do 13 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko do uprawy azalii 'Tunis’ powinno być słoneczne lub półcieniste. Podłoże o odczynie kwaśnym. Gleba powinna być wilgotne, bardzo dobrze jeśli zostanie wyściółkowana wokół rośliny. Azalie z grupy Knap – Hill można ciąć dla odmłodzenia lub uzyskania zwartego pokroju. Cięcia należy dokonywać tuż po kwitnieniu.
Rozmnażanie: W uprawie ogródkowej można uzyskać sadzonki przez odkłady lub przez sadzonkowanie, jednak jest ono procesem długotrwałym.
Choroby i szkodniki: Azalia może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.