Azalia (Rhododendron) 'Sarina’

Opis: Jest to azalia należąca do grupy Knap – Hill. Odmianę 'Sarina’ wyhodował H. Hachmann w 1980 roku. Jest to krzew zrzucający liście na zimę. Osiąga wysokość od 1,5  do 2 m. Jest krzewem posiadającym zwarty pokrój. Liście mają kolor zielony i wydłużony kształt. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Kwitnie bardzo obficie w okresie od maja do czerwca. Kwiaty azalii 'Sarina’ są duże i mają łososiowo – pomarańczowy kolor. Wewnątrz kwiatu, na środkowym górnym płatku znajduje się pomarańczowa plama.  Wszystkie płatki mają pofalowane brzegi. Dodatkowym atutem tej odmiany jest wydzielany przez nią piękny zapach.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. Podłoże o odczynie kwaśnym. Gleba powinna być wilgotne, bardzo dobrze jeśli zostanie wyściółkowana wokół rośliny. Azalie z grupy Knap – Hill można ciąć dla odmłodzenia lub uzyskania zwartego pokroju. Cięcia należy dokonywać tuż po kwitnieniu.
Rozmnażanie: W uprawie ogródkowej można uzyskać sadzonki przez odkłady lub przez sadzonkowanie, jednak jest ono procesem długotrwałym.
Choroby i szkodniki: Azalia może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.

Zobacz również: Azalia – uprawa, pielęgnacja, choroby, kwiat