Azalia japońska (Rhododendron japonicum) 'Rosebud’

Opis: Niski krzew należący do grupy rododendronów Azalie Kurume, popularnie zwanych azaliami japońskimi; J.B. Gable; USA. Pokrój ma zwarty, rośnie powoli, po 10 latach osiąga 0,6-0,9 m. Liście ciemnozielone, błyszczące, dwusezonowe, 3 cm długości. Kwiaty azali japońskiej 'Rosebud’ są pełne, średnicy 3 cm, perłoworóżowe, bez zapachu, bardzo liczne, różyczkowate, zebrane po 2 na końcach pędów, pojawiają się w maju-czerwcu. Krzew mrozoodporny do -23 st. C. Zastosowanie do ogrodów japońskich, wrzosowiskowych, skalnych, na rabaty i do pojemników.

Wymagania: Azalie japońskie na ogół lepiej niż karłowe różaneczniki znoszą gorące i suche miejsca. Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i kwaśna o pH 4- 5,5. Do dołka, w którym sadzimy azalie 'Rosebud’ dodać należy podłoża z lasu iglastego lub mieszanki torfu wysokiego z korą drzew iglastych. Jesienią ściółkujemy glebę kwaśnym materiałem np. igliwiem lub trocinami z drzew iglastych. Młode okazy chronimy zwłaszcza na przedwiośniu stroiszem lub agrowłókniną.

Rozmnażanie: Przez odkłady poziome lub sadzonki.

Szkodniki i choroby: Azalie japońskie są łatwe w uprawie, ale zwracać trzeba uwagę na galasówki zagrażające młodym przyrostom. Wywołują one na liściach i pędach wybrzuszenia tzw. galasy. Inne zagrożenia dla azalii to kibitnik azaliaczek, opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki oraz choroby grzybowe jak np. opadzina liści czy biała gruboszowatość, rzadziej rdza. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.