Azalia (Rhododendron) 'Kermesina Alba’

Opis: Jest to krzew z grupy azalii japońskich. Jest typowym mieszańcem ogrodowym. Wyhodowana została w Niemczech przez A. Wemkena w 1978 roku. Do handlu wprowadzono ją w 1982 r. Azalia ta osiąga wysokość do 40 – 75  cm. Jest niewielkim i półzimowym krzewem o zwartym pokroju. Liście azalii 'Kermesina Alba’ są dość wąskie i osiągają długość do 2- 3 cm. Mają barwę ciemnozieloną. Blaszka liściowa pod spodem jest jaśniejsza, a z wierzchu jest błyszcząca. Roślina ta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są małe i mają lejkowaty kształt. Są barwy czystobiałej.  Brzegi płatków są delikatnie pofalowane. Wewnątrz zauważyć można żółte pylniki i znamię słupka, które również jest żółte. Kwiaty nie wydzielają żadnego zapachu.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, ale osłonięte przed wiatrami. Podłoże powinno być kwaśne i wilgotne. W razie suszy należy roślinę podlewać, ponieważ ma płytki system korzeniowy.
Rozmnażanie: Można ją rozmnażać przez odkłady poziome, jednak ten proces może trwać do 2 lat. Innym sposobem rozmnażania jest sadzonkowanie.
Choroby i szkodniki: Azalia 'Kermesina Alba’ może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.