Azalia (Rhododendron) 'Il Tasso’

Opis: Roślina ta należy do grupy azalea rustica. Jest to mieszaniec pomiędzy pełnymi azaliami gandawskimi i azaliami japońskimi. Odmiana 'Il Tasso’ wyhodowana została w Belgii przez Charlsa Vujlsteke w 1888 roku, a w handlu jest od 1892 roku. Krzew ten ma średnią siłę wzrostu. Po 10 latach uprawy osiąga wysokość 1,5 m oraz szerokość 2 m. Liście azalii 'Il Tasso’ opadają na zimę. Mają barwę jasnozieloną i błyszczącą blaszkę liściową. Azalia 'Il Tasso’ta ma zwarty i wyprostowany pokrój. Okres kwitnienia przypada na drugą połowę maja. Kwiaty są pełne i niewielkie, mają średnicę 3- 4 cm.  Mają kolor łososiowo- różowy, a brzegi płatków są jaśniejsze. Płatki mają zaostrzone końce i przez ich środek przechodzi jasna smuga. Szyjka kwiatu jest dość długa i ma żółto- zielony kolor. Kwiaty, w ilości od 7 do 9, tworzą luźne kwiatostany.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste dla azalii 'Il Tasso’. Gleba o odczynie kwaśnym, żyzna, lekka i wilgotna.
Rozmnażanie: Poprzez ukorzenianie sadzonek oraz ukorzenianie odkładów.
Choroby i szkodniki: Azalia może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.

Więcej informacji: Azalia – uprawa, pielęgnacja, choroby, kwiat