Azalia (Rhododendron) 'Golden Sunset’

Opis: Azalia z grupy Knap – Hill, mieszańców powstałych w hodowli Anthony’ego Waterera w 1870 roku. Odmianę 'Golden Sunset’ uzyskał L.Rothschild w 1948 roku. Jest to krzew osiągający 1,5 m wysokości. Należy do grupy azalii wielkokwiatowych, które zrzucają liście na zimę. Kwitnie w miesiącach maj i czerwiec. Kwiaty azalii 'Golden Sunset’ są duże i zebrane w duże  baldachogrona, na które składa się od 7 do 14 kwiatów. Kwiaty mają barwę żółtą, a na górnym środkowym płatku mają złoty rysunek. Otwierają się bardzo szeroko ukazując wewnątrz długie i lekko wygięte, żółte pręciki. Kwiaty nie wydzielają żadnego zapachu. Jest to jedna z odmian azalii, które najobficiej i najpiękniej kwitną.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. Podłoże o odczynie kwaśnym. Gleba dla azalii 'Golden Sunset’ powinna być wilgotne, bardzo dobrze jeśli zostanie wyściółkowana wokół rośliny. Azalię z grupy Knap – Hill można ciąć dla odmłodzenia lub uzyskania zwartego pokroju. Cięcia należy dokonywać tuż po kwitnieniu.
Rozmnażanie: W uprawie ogródkowej można uzyskać sadzonki przez odkłady lub przez sadzonkowanie, jednak jest ono procesem długotrwałym.
Choroby i szkodniki: Azalia może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.

Więcej: Azalia – uprawa, pielęgnacja, choroby, kwiat