Azalia (Rhododendron) 'Fireball’

Opis: Azalia wielkokwiatowa z grupy Knap Hill- Exbury, Rotschild 1951. Krzew o wyprostowanym pokroju dorastający do wysokości 2m, po 15 latach uprawy 1,6 × 1,2 m Liście sezonowe, młode czerwonobrązowe, później ciemnozielone i błyszczące. Mocno pachnące kwiaty azalii 'Fireball’ pojawiają się w maju-czerwcu, wewnątrz są ciemnoczerwone z pomarańczowym odcieniem, brzeg płatków lekko fryzowany i poskręcany; zebrane są po 9-12 w kuliste kwiatostany.

Uprawa i pielęgnacja: Azalie wielkokwiatowe mają średnie wymagania glebowe. Potrzebują  stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna wokół korzeni azalii 'Fireball’, zasobna w próchnicę i kwaśna o pH 4- 5,5. Do dołka, w którym sadzimy azalie dodać należy podłoża z lasu iglastego lub mieszanki torfu wysokiego z korą drzew iglastych. Jesienią ściółkujemy glebę „kwaśnym” materiałem np. igliwiem lub trocinami z drzew iglastych

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe lub przez odkłady. Gatunki rozmnaża się przez wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Azalie najczęściej atakuje kibitnik azaliaczek. Czasami atakują je opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki, także choroby grzybowe, rdza i inne. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.