Azalia (Rhododendron) 'Directeur Moerlands’

Opis: Azalia wielkokwiatowa z grupy Azalie Mollis. Jest to gęsty krzew 1,5 – 2 m wysokości, o pokroju wyprostowanym. Liście azalii  'Directeur Moerlands’ opadają na zimę, ma eliptycznojajowate, jasnozielone. Kwiaty o mocnym, przyjemnym zapachu pojawiają się w maju, są szeroko otwarte, złotożółte, wewnątrz wybarwione intensywniej; brzeg płatków nieco jaśniejszy, cętki delikatne, oliwkowobrązowe; zebrane po 5- 7 w kuliste kwiatostany. Odmiana bardzo odporna na mróz do -29 st. C.

Uprawa i pielęgnacja: Azalie wielkokwiatowe mają średnie wymagania glebowe. Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna, zasobna w próchnicę i kwaśna o pH 4-5,5. Do dołka, w którym sadzimy azalie dodać należy podłoża z lasu iglastego lub mieszanki torfu wysokiego z korą drzew iglastych. Jesienią wokół azalii  'Directeur Moerlands’ ściółkujemy glebę „kwaśnym” materiałem np. igliwiem lub trocinami z drzew iglastych

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe lub przez odkłady. Gatunki rozmnaża się przez wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Azalie najczęściej atakuje kibitnik azaliaczek. Czasami atakują je opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki, także choroby grzybowe, rdza i inne. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.