Azalia (Rhododendron) 'Cecile’

Opis: Krzew z grupy Knap – Hill. Grupa ta powstała na skutek krzyżowania wielu odmian w 1870 roku w miejscowości Knap – Hill. Ich hodowcą był Anthony Waterer. Azalia 'Cecile’ osiąga wysokość 1,6 do 1,8 m i jest azalią wielkokwiatową. Jest to krzew zrzucający liście na zimę.  Liście są barwy zielonej o kształcie lancetowatym. Młode liście, które dopiero się rozwijają mają lekki czerwono – brunatny odcień.  Blaszka liściowa dość cienka. Pędy są luźno rozłożone i zdrewniałe. Należy uważać, ponieważ są dość kruche. Azalia 'Cecile’ zakwita w maju. Kwiaty ma duże zebrane na szczytach pędów w duże kuliste kwiatostany. Mają barwę łososiowo – różową z pomarańczowo – żółtą plamą na górnym środkowym płatku. Kwiaty w pąkach mają barwę ciemnoróżową. Brzegi płatków są delikatnie kryzowane. Kwiaty są bezwonne.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. Podłoże o odczynie kwaśnym. Gleba powinna być wilgotne, bardzo dobrze jeśli zostanie wyściółkowana wokół rośliny. Azalię z grupy Knap – Hill można ciąć dla odmłodzenia lub uzyskania zwartego pokroju. Cięcia należy dokonywać tuż po kwitnieniu.
Rozmnażanie: W uprawie ogródkowej można uzyskać sadzonki przez odkłady lub przez sadzonkowanie, jednak jest ono procesem długotrwałym.
Choroby i szkodniki: Azalia może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.