Azalia (Rhododendron) 'Cannon’s Double’

Opis: Krzew należący do azalii z grupy Knap Hill. Odmianę tą wyhodował Clifford Cannon w 1970 roku w miejscowości Olympia koło Waszyngtonu. Azalia 'Cannon’s Double’ zarejestrowana została w roku 1991. Krzew ten posiada średnią siłę wzrostu i po 10 latach osiąga wysokość 1,2 m oraz taką samą szerokość. Przy dłuższej uprawie maksymalna jego wysokość to 1,75 m. Barwa liści zmienia się wraz z porą roku. Pierwsze listki mają brązowawy odcień, a potem zielenieją. Natomiast na jesieni przebarwiają się na jaskrawoczerwono lub ciemnobrązowo. Na zimę liście opadają. Azalia 'Cannon’s Double’ kwitnie od końca maja do czerwca. Kwiaty w pączkach mają barwę czerwonawą, a po rozkwitnięciu kolor jest mieszanką jasnożółtego, kremowego, różowego. Od 5 do 7 kwiatów składa się na luźny i kulisty kwiatostan.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. Podłoże o odczynie kwaśnym. Gleba powinna być wilgotne, bardzo dobrze jeśli zostanie wyściółkowana wokół rośliny. Azalie z grupy Knap – Hill można ciąć dla odmłodzenia lub uzyskania zwartego pokroju. Cięcia należy dokonywać tuż po kwitnieniu.
Rozmnażanie: W uprawie ogródkowej można uzyskać sadzonki przez odkłady lub przez sadzonkowanie, jednak jest ono procesem długotrwałym.
Choroby i szkodniki: Azalia może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.

Więcej: Azalia – uprawa, pielęgnacja, choroby, kwiat