Azalia (Rhododendron) 'Anneke’

Opis: Roślina ta należy do grupy Knap – Hill. Azalia ta dorasta do wysokości 1,5 m i osiąga szerokość do 1,7 m. Ma wyprostowany pokrój dość luźny w młodszym wieku, z czasem jednak roślina pięknie się zagęszcza. Jest to krzew zrzucający liście na zimę. Liście są duże i mają barwę zieloną. Jesienią pięknie przebarwiają się na żółto. Azalia 'Anneke’  kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są duże i osiągają średnicę od 6 do 8 cm. Mają barwę jasnożółtą, a w górnym środkowym płatku znajduje się ciemniejsza plamka. Kwiaty tworzą luźne kwiatostany.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko do uprawy azali 'Anneke’ powinno być słoneczne lub półcieniste. Podłoże o odczynie kwaśnym. Gleba powinna być wilgotne, bardzo dobrze jeśli zostanie wyściółkowana wokół rośliny. Azalie z grupy Knap – Hill można ciąć dla odmłodzenia lub uzyskania zwartego pokroju. Cięcia należy dokonywać tuż po kwitnieniu.
Rozmnażanie: W uprawie ogródkowej można uzyskać sadzonki przez odkłady lub przez sadzonkowanie, jednak jest ono procesem długotrwałym.
Choroby i szkodniki: Azalia może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Ponadto ze szkodników należy zwracać uwagę na opuchlaki, mszyce, ślimaki i gąsienice.