Azalia japońska (Rhododendron obtusum) 'Koenigstein’

Opis: Należy do grupy Azalie Mollis. Odmiana nagrodzona przez BUGA w 1991 r. złotym medalem. Ten gęsty krzew cechuje się wolnym wzrostem, po 10 latach, ma wysokość 50 cm i szerokość ok. 80 cm. Liście częściowo zimozielone,. błyszczące. Kwiaty pojawiające się w maju-czerwcu, są duże,  bez zapachu, fioletowe z czerwonym rysunkiem w środku kielicha. Mrozoodporny do -26 st. C.


Uprawa i pielęgnacja:
Azalia japońska 'Koenigstein’ wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna i kwaśna o pH 4-5,5. Do dołka, w którym sadzimy azalie dodać należy podłoża z lasu iglastego lub mieszanki torfu wysokiego z korą drzew iglastych. Jesienią ściółkujemy glebę kwaśnym materiałem np. igliwiem lub trocinami z drzew iglastych. Młode okazy azalii 'Koenigstein’ chronimy zwłaszcza na przedwiośniu stroiszem lub agrowłókniną.

Rozmnażanie: Przez odkłady poziome lub sadzonki.

Szkodniki i choroby: Azalie najczęściej atakuje kibitnik azaliaczek. Zagrożeniem są opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki. Choroby grzybowe to opadzina liści czy biała gruboszowatość, rzadziej rdza. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.