Azalia japońska (Rhododendron japonicum) 'Fridoline’

Opis: Należy do grupy Azalie Japońskie Wielkokwiatowe, hodowli H. Hachmann 1974/1987. Jest to gęsty krzew o średniej sile wzrostu, ok. 1 m wysokości, po 10 latach uprawy 0,4 × 0,5 m. Liście azalii 'Fridoline’ są sezonowe, błyszczące. Kwiaty pojawiające się w maju- czerwcu, bardzo liczne, jaskrawoczerwone z małymi ciemnoczerwonymi cętkami; zebrane po 2-3 na końcach pędów. Mrozoodporny do -23 st. C.

Uprawa i pielęgnacja: Azalie japońskie wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleba dla azalii 'Fridoline’ powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna i kwaśna o pH 4- 5,5. Do dołka, w którym sadzimy azalie dodać należy podłoża z lasu iglastego lub mieszanki torfu wysokiego z korą drzew iglastych. Jesienią ściółkujemy glebę kwaśnym materiałem np. igliwiem lub trocinami z drzew iglastych. Młode okazy chronimy zwłaszcza na przedwiośniu stroiszem lub agrowłókniną.

Rozmnażanie: Przez odkłady poziome lub sadzonki.

Szkodniki i choroby: Azalie najczęściej atakuje kibitnik azaliaczek. Zagrożeniem są opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki. Choroby grzybowe to opadzina liści czy biała gruboszowatość, rzadziej rdza. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.