Azalia japońska (Azalea japonica) 'Ledikanense’

Opis: Rododendron z czeskiej hodowli B. Kavka, M. Opatrná 1945. Jest to niski krzew 1- 1,5 m wysokości, po 10 latach uprawy 0,7- 1 × 1- 1,4 m, szeroki i wyprostowany. o dość luźnym pokroju, Liście dwusezonowe, matowozielone, zimą z odcieniem purpury. Bezwonne kwiaty  pojawiają się w maju- czerwcu, są szeroko otwarte, w pąku purpurowofioletowe potem jasnopurpurowofioletowe, z nieco ciemniejszymi żyłkami, cętki na górnych płatkach, liczne, bardzo wyraźne, ciemnowinnoczerwone; nitki pręcików dołem białe, górą intensywnie różowopurpurowe. Zebrane po 2-4 w płaskie, szerokie kwiatostany. Azalia 'Ledikanense’ jest mrozoodporna do -29 st. C.

Uprawa i pielęgnacja: Azalie japońskie wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna i kwaśna o pH 4-5,5. Do dołka, w którym sadzimy azalie 'Ledikanense’ musimy dodać garść podłoża z lasu iglastego lub mieszanki torfu wysokiego z korą drzew iglastych. Jesienią ściółkujemy glebę kwaśnym materiałem np. igliwiem lub trocinami z drzew iglastych. Młode okazy chronimy zwłaszcza na przedwiośniu stroiszem lub agrowłókniną.

Rozmnażanie: Przez odkłady poziome lub sadzonki.

Szkodniki i choroby: Azalie najczęściej atakuje kibitnik azaliaczek. Zagrożeniem są opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki. Choroby grzybowe to opadzina liści czy biała gruboszowatość, rzadziej rdza. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.