Azalia indyjska (Rhododendron simsii, syn. Azalea indica)

Opis: Zimozielony krzew o zwartym pokroju, pochodzący z Chin. Liście skórzaste, jajowate, barwy zielonej. W naszym klimacie roślina do uprawy doniczkowej, kwitnąca w zimie. W sprzedaży dostępne są zazwyczaj odmiany mieszańcowe o kwiatach półpełnych lub pełnych, w szerokiej gamie barw i odcieni – od bieli, poprzez łososiowe, różowe, czerwone, szkarłatne, aż po purpurowe. Dostępne również w formie piennej (szczepione na pniu).

Uprawa i pielęgnacja: Rośliny kupuje się zazwyczaj w zimie, w okresie kwitnienia. Należy wybierać egzemplarze dobrze rozkrzewione z dużą liczbą jeszcze nie rozwiniętych pąków kwiatowych. W mieszkaniu wymaga stanowiska jasnego, o temp. 15- 18°C i dużej wilgotności powietrza (nie stawiać przy kaloryferach), gleby kwaśne, umiarkowanie wilgotne (podlewać gdy wierzchnia warstwa gleby w doniczce przeschnie na głębokość 2 cm). Do podlewania azalii indyjskiej najlepsza jest woda miękka, odstała. Nawozić nawozem dla azalii i różaneczników (zakwaszającym glebę). Chronić przed przeciągami, nie stawiać przy otwieranym oknie. Gdy przekwitnie można przyciąć i przesadzić do świeżej ziemi z dodatkiem kwaśnego torfu. Na lato wystawić do ogrodu w miejsce półcieniste i chłodne, cały czas kontynuować podlewanie i nawożenie. Od września ponownie przenieść do pomieszczenia – do czasu pojawienia się pąków kwiatowych, powinno być to miejsce chłodne, o temp. 8-12°C (np. klatka schodowa, weranda). Potem można ponownie wstawić do mieszkania.

Rozmnażanie: Przez zielne sadzonki pędowe od późnej wiosny do lata.

Choroby i szkodniki: Zrzucanie pąków kwiatowych może być skutkiem przesuszenia (czasem udaje się uratować roślinę wstawiając doniczkę do wody na około godzinę aby ziemia dobrze nasiąkła wilgocią). W okresie kwitnienia rośliny nie należy też przekręcać względem źródła światła, gdyż to także powoduje zrzucanie kwiatów. Liście i kwiaty mogą też opadać w miejscu zbyt ciepłym lub przy zbyt małej wilgotności powietrza. Brązowienie końców liści i ich bladość mogą być oznaką za dużej ilości wapnia w nawozach, ziemi lub wodzie do podlewania, co utrudnia roślinie pobieranie żelaza z gleby. Pomaga stosowanie nawozów bogatych w żelazo i zakwaszających glebę. Z chorób bywa porażana przez szarą pleśń, a ze szkodników występują mszyce, przędziorki, mączlik szklarniowy, czerwce.

Więcej na temat uprawy na zaprzyjaźnionym blogu ogrodniczym, we wpisie azalie doniczkowe – zimowa ozdoba mieszkań.

Fot. Eugenia Struk – Fotolia.com