Aukuba japońska (Aucuba japonica) 'Variegata’

Opis: Ten niebywale dekoracyjny, zimozielony, wytrzymały krzew pochodzi z Japonii. Błyszczące, zielone, owalne liście u odmiany 'Variegata’ nakrapiane są ozdobnymi, złotymi plamkami. Osiągają długość 20 cm i są nieco szersze niż u gatunku. Drobne niepozorne, czerwone kwiaty pojawiają się w marcu-kwietniu. Kwiaty aukuby japońskiej męskie i żeńskie wyrastają na oddzielnych roślinach. Na żeńskich powstają jesienią dekoracyjne, czerwone owoce. Pokrój krzewu bujny, zaokrąglony, wysokość po 5 latach 1,5 m, szerokość ok. 1,2 m. Aukuba to doskonała roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz; dobrze się sprawdzi na tarasach, balkonach i w ogrodach zimowych. Wysadzona w gruncie w zachodnich rejonach Polski może przeżyć zimę w zacisznym, osłoniętym od mroźnych wiatrów miejscu.

Wymagania: Aukuba 'Variegata’ dobrze rośnie w słonecznym lub półcienistym miejscu, osłoniętym od wiatru i deszczu. Zbyt silne słońce może uszkodzić jej liście, a na stanowisku cienistym zwykle zanikają jej dekoracyjne plamy. Wysadzona do gruntu wymaga starannego okrycia na zimę. Aukuba japońska 'Variegata’ dobrze rośnie w pojemnikach w podłożu żyznym, cięższym, nawet gliniastym. W lecie wskazane jest regularne zraszanie liści. Podlewać należy umiarkowanie, zimą trzeba je ograniczyć i zapewnić chłodne miejsce z temperatura nie niższą niż -10 st. C. Roślina znosi przycinanie lecz zwykle nie jest ono wymagane.

Rozmnażanie: W sierpniu lub wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych. Nasiona gatunku wysiewać po zbiorze jesienią.

Szkodniki i choroby: Zwykle brak.