Aukuba japońska (Aucuba japonica) ‘Variegata’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Zimozielone – Autor: Herbi – 13/07/2010

Opis: Ten niebywale dekoracyjny, zimozielony, wytrzymały krzew pochodzi z Japonii. Błyszczące, zielone, owalne liście u odmiany ‘Variegata’ nakrapiane są ozdobnymi, złotymi plamkami. Osiągają długość 20 cm i są nieco szersze niż u gatunku. Drobne niepozorne, czerwone kwiaty pojawiają się w marcu-kwietniu. Kwiaty aukuby japońskiej męskie i żeńskie wyrastają na oddzielnych roślinach. Na żeńskich powstają jesienią dekoracyjne, czerwone owoce. Pokrój krzewu bujny, zaokrąglony, wysokość po 5 latach 1,5 m, szerokość ok. 1,2 m. Aukuba to doskonała roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz; dobrze się sprawdzi na tarasach, balkonach i w ogrodach zimowych. Wysadzona w gruncie w zachodnich rejonach Polski może przeżyć zimę w zacisznym, osłoniętym od mroźnych wiatrów miejscu.

Wymagania: Aukuba ‘Variegata’ dobrze rośnie w słonecznym lub półcienistym miejscu, osłoniętym od wiatru i deszczu. Zbyt silne słońce może uszkodzić jej liście, a na stanowisku cienistym zwykle zanikają jej dekoracyjne plamy. Wysadzona do gruntu wymaga starannego okrycia na zimę. Aukuba japońska ‘Variegata’ dobrze rośnie w pojemnikach w podłożu żyznym, cięższym, nawet gliniastym. W lecie wskazane jest regularne zraszanie liści. Podlewać należy umiarkowanie, zimą trzeba je ograniczyć i zapewnić chłodne miejsce z temperatura nie niższą niż -10 st. C. Roślina znosi przycinanie lecz zwykle nie jest ono wymagane.

Rozmnażanie: W sierpniu lub wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych. Nasiona gatunku wysiewać po zbiorze jesienią.

Szkodniki i choroby: Zwykle brak.

5 komentarzy »

 1. Witam,
  moja aukuba japońska była na zimę okryta agrowłókniną. To co mnie martwi to to, że roślina nie jest zielono-nakrapiana tylko cała brązowa. Czy to oznaka jakiejś choroby, czy normalny proces fizjologiczny? Mam ją krótko, tj. wiosny 2010. Proszę odpowiedź.
  Jo741

  Comment - autor: Jo741 — 03/03/2011 @ 12:44

 2. Rozumiem, że roślina była pozostawiona w gruncie. W takim razie obawiam się, że okrycie z agrowłókniny mogło być niewystarczające i roślina przemarzła. Teraz pozostaje czekać do wiosny i sprawdzić czy wypuści nowe pąki. Aukuby pozostawione w gruncie wymagają bardzo solidnego okrycia, sama agrowłóknina nie chroni ich przed przemarzaniem.

  Comment - autor: gosia2501 — 14/03/2011 @ 08:00

 3. Gdzie magłabym kupić aukubę japonicę?

  Comment - autor: Teresa — 11/11/2013 @ 18:23

 4. Jak rozmnozyc ten krzew? Wstawic do wody I poczekac az pusci korzonki? Moja nie puszcza a stoji w wodzie juz 2 miesiace..

  Comment - autor: Monika — 10/05/2014 @ 15:51

 5. Witam,
  aukube mozna rozmnozyc w nastepujacy sposob:
  Galazke od krzewu delikatnie zakopac do ziemi a na ziemie polozylam kamien zeby ptaszki nie odkopywaly.
  Ja, uzyskalam 2 odnozki.
  To trwalo 2 miesiace.
  Zycze powodzenia i wytrwalosci:)

  Comment - autor: Elke — 24/06/2019 @ 10:24

Leave a comment