Żurawka ogrodowa (Heuchera) 'Dark Secret’

Opis: Twórcą tej odmiany jest Luc Klinkhamer z Holandii w 2008 roku. Okrywowa bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Żurawka osiąga około 30 cm wysokości i do 40 cm szerokości. Liście ciemno fioletowe wręcz koloru ciemnowiśniowego, niewielkie, z mocno pokarbowanymi brzegami. Kształt jajowato-owalny. Gęsto wyrastają ze środka kępy. Pędy kwiatostanowe osiągają do 70 cm wysokości i są tej samej barwy co liście. Kwiaty białe, niepozorne, drobne. Pąki kwiatowe różowe. Korzenie żurawek są delikatne a sam system korzeniowy płytki. Gatunkami wyjściowymi odmiany 'Dark Secret’ była Heuchera villosa f. purpurea i Heuchera americana. Żurawka odporna na mrozy do -28. W łagodne zimy jest częściowo zimozielona. Żurawki są higrofitami, czyli roślinami słabo odpornymi na brak wody w podłożu przez co są wrażliwe na długotrwałe susze i brak podlewania.
Uprawa i pielęgnacja: Żurawka 'Dark Secret’ preferuje miejsca słoneczne lub lekko ocienione. W pełnym słońcu barwa liści jest intensywniejsza. Podłoże w jakim uprawiamy żurawkę powinno być stale wilgotne, ale nie mokre, próchniczne o odczynie pH 5.5 do 7. Podczas upalnych dni, co 3-4 dni dość obficie podlewamy żurawki. Jeżeli zauważymy jednak, że roślina lekko więdnie i nie powraca do normalnego stanu wtedy trzeba natychmiast podlać roślinę. Rośliny czasem pomimo wilgotnej gleby mogą lekko zwiędnąć. Spowodowane jest to nie suchą glebą a bardzo mocnym słońcem, które powoduje szybkie parowanie wody z liści. Wtedy turgor liści słabnie, ale gdy słońce zajdzie roślina pomału powraca do normalnego wyglądu. Najlepiej stosować nawozy dla roślin kwitnących. Nawozy azotowe powodują zielenienie i wybujałość ogonków liściowych.
Rozmnażanie: Najlepiej rozmnażać odmianę 'Dark Secret’ prze rozrastające się na boki kłącza, które odrywamy i sadzimy do doniczek. Ukorzeniają się dość szybko i można je posadzić w nowe miejsce. Również w grę wchodzi podział, ale nadaj a się egzemplarze 1-2 letnie. Starsze kilkuletnie się nie nadają.
Choroby i szkodniki: Największym zagrożeniem dla żurawki jest zgorzel podstawy pędu oraz fytoftoroza i werticilioza. Ze szkodników najwięcej szkód robią ślimaki nagie oraz opuchlaki atakujące młode sadzonki w doniczkach. Liście mogą zjadać piłecznice orlikowe a korzenie uszkadzać mrówki, które mogą tworzyć kopce pod starszymi okazami żurawek.