Żurawka (Heuchera) 'Obsidian’

Opis: Żurawka 'Obsidian’ to jedna z najchętniej kupowanych odmian żurawki. O popularności tej rośliny zadecydowały niezwykle piękne ciemno bordowe, zaokrąglone liście, które nie blakną w słońcu. Są dość duże, osiągając do 12 cm średnicy, a także półzimozielone, dość mrozoodporne, dzięki czemu zdobią ogród aż do pierwszych opadów śniegu. Jak na żurawkę 'Obsidian’ rośnie średnio silnie, typowo dla gatunku, tworząc niewysokie, zwarte kępy o wys. do 40 cm. Od czerwca do lipca dodatkową ozdobę żurawki 'Obsidian’ stanowią jej białe kwiaty. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach. Doskonale prezentuje się nad brzegiem oczka wodnego, w zestawieniach kolorystycznych z innymi bylinami o ozdobnych liściach (np. funkiami). Może też pełnić funkcję rośliny zadarniającej.
Uprawa i pielęgnacja: Żurawkę 'Obsidian’ można sadzić na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na żyznych, odpowiednio wilgotnych glebach, najlepiej lekko zasadowych do lekko kwaśnych. Odmiana ta jest wysoce mrozoodporna, doskonała do uprawy w naszym klimacie. Mimo to, podobnie jak większość żurawek, jesienią warto okryć grubą warstwą ściółki, a w bezśnieżne zimy dodatkowo obłożyć stroiszem.
Rozmnażanie: Przez podział w okresie wiosennym lub wczesną jesienią.
Choroby i szkodniki: Nadmierne nasłonecznienie prowadzi do poparzeń liści. Na zbyt mokrych stanowiskach roślina może zapadać na choroby grzybowe. Korzenie mogą być podgryzane przez pędraki.

Więcej o uprawie żurawek w poradniku ogrodniczym: Żurawka – odmiany i uprawa

Fot. depositphotos.com