Żurawka (Heuchera) ‘Electric Lime’

Opis: Większa siostra odmiany ‘Electric’ to kolejna oryginalna żurawka z amerykańskiej szkółki Terra Nova (intr. 2010 r.) W ciągu sezonu ta wieloletnia roślina może zachwycić fascynującą zmiennością swych dużych liści. Wiosną są limonkowozielone. W środku lata nieco ciemnieją i uwidacznia się ich białe unerwienie. Wraz z jesiennymi chłodami ukazuje się elektryzująca czerwień wyrazistych żyłek na tle zielonych lub żółtawych liści. Kwiaty dzwonkowate, białe, zebrane w luźnych kwiatostanach. Wyrastają na cienkich pędach w czerwcu-lipcu do wysokości 40 cm. Zastosowanie na rabaty i ich obwódki, do zestawień z hostami, bodziszkami, serduszkami, niskimi paprociami. Wysokość rośliny 30 cm. Szczególnie atrakcyjny wygląd mają żurawki różnych odmian posadzone pojedynczo w pojemnikach lub w kompozycjach tarasowych z innymi bylinami. Żurawki to kępiaste byliny okrywowe, całkowicie lub częściowo zimotrwałe. Liczne odmiany epatują oryginalnymi kształtami i bogactwem odcieni kolorowych liści. Niektóre wyglądają jeszcze piękniej w oprawie dekoracyjnych kwiatów: różowych, czerwonych, białych, zielonkawych lub żółtozielonych. Rośliny o barwnym ulistnieniu mają przeważnie małe kwiaty. Osadzone na długich ogonkach liście wyrastają rozetowo z krótkiego kłącza.

Uprawa i pielęgnacja: Żurawki ‘Electric Lime’ dobrze rosną na ocienionych od południa stanowiskach (nie znoszą prażącego słońca). Rośliny sadzimy wczesną jesienią w przepuszczalnej, lecz dość wilgotnej, żyznej, lekko zasadowej glebie (pH 6,2-7). Raz na 2-3 lata dzielimy kępy wczesną jesienią. Są to byliny o dość dużych wymaganiach wodnych, w czasie suszy należy je regularnie podlewać. Jesienią dokładnie ściółkujemy glebę. Odmiana ‘Electric Lime’ jest dość odporna na mróz. Liście podczas bezśnieżnych zim należy starannie okrywać przewiewnym materiałem, np. stroiszem z gałązek drzew iglastych.

Rozmnażanie: Przez ukorzenianie pędów oderwanych od szyi korzeniowej lub podział starszych kęp wczesną jesienią.

Szkodniki i choroby: Rośliny rzadko chorują i mają niewielu wrogów wśród ogrodowych szkodników. Czasami szkodzą żurawkom galasówki.