Żurawka (Heuchera) 'Champagne’

Opis: Piękna żurawka o brzoskwiniowym kolorze liści. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Urozmaici niejeden ciemny zakątek ogrodu. Jest to żurawka osiągająca zaledwie 30-35 cm wysokości i szerokości. Korzonki ma drobne jak większość żurawek. Liście stosunkowo duże jak na żurawkę, bo mogą mieć nawet 10 cm długości. Liście charakterystyczne dla tego gatunku roślin, duże, z małymi włoskami, delikatnie wybrzuszonymi na zewnątrz. Od góry są brzoskwiniowo-morelowe a pod spodem czerwonawe podobnie jak wyrastające pędy kwiatostanowe osiągające około 50 cm wysokości. Kwiaty żurawki 'Champagne’ są biało-różowe i pojawiają się już od czerwca.
Uprawa i pielęgnacja: Żurawka 'Champagne’ preferuje miejsca półcieniste. Najlepiej czuje się na rabatach, gdzie słońce świeci w okolicy godziny 16-20 a przez resztę dnia jest półcień. W pełnym słońcu liście mogą zostać popalone. Podłoże w jakim uprawiamy żurawkę powinno być stale wilgotne, ale nie mokre, próchniczne o odczynie pH 5.5 do 7. Podczas upalnych dni, co 3-4 dni dość obficie podlewamy żurawke 'Champagne’. Jeżeli zauważymy jednak, że roślina lekko więdnie i nie powraca do normalnego stanu wtedy trzeba natychmiast podlać roślinę. Jeżeli chcemy nawozić naszą żurawkę należy stosować nawozy dla roślin kwitnących. Nawozy azotowe powodują zielenienie i wybujałość ogonków liściowych. Żurawki na jesień kończą wegetacje, już nie rosną i przygotowują się do zimowego spoczynku. Nie nawadniamy wtedy już tak często rabaty, chyba że nadal występują dość długo ciepłe, słoneczne dni. Gdy poprószy pierwszym śniegiem żurawki przykrywamy gałązkami świerka, jodły aby uchronić kępę liści od mrozu. Nie jest to zabieg konieczny do wykonania, ale w razie występowania silnych mrozów i dużych opadów śniegu chroni roślinę przed możliwym przemarznięciem.
Rozmnażanie: Najlepiej rozmnażać odmianę 'Champagne’ przez rozrastające się na boki kłącza, które odrywamy i sadzimy do doniczek. Ukorzeniają się dość szybko i można je posadzić w nowe miejsce. Również w grę wchodzi podział, ale nadają się egzemplarze 1-2 letnie. Starsze, kilkuletnie się nie nadają.
Choroby i szkodniki: Największym zagrożeniem dla żurawki jest zgorzel podstawy pędu oraz fytoftoroza i werticilioza. Ze szkodników najwięcej szkód robią ślimaki nagie oraz opuchlaki atakujące młode sadzonki w doniczkach. Liście może zjadać piłecznica orlikowa , a korzenie uszkadzają mrówki, które mogą tworzyć kopce pod starszymi okazami żurawek.