Żółwik ukośny (Chelone obliqua)

Opis: Dekoracyjna bylina kwitnąca z końcem lata.  W środowisku naturalnym żółwika ukośnego można spotkać na brzegach rzek, jezior, bagien czyli wszędzie tam, gdzie gleba jest stale wilgotna a nawet mokra. Z krótkich, nie ekspansywnych pędów rozłogowych wyrastają łodygi do 120 cm wysokości pokryte naprzeciwlegle owalnymi, zielonymi liśćmi o zaostrzonym czubku oraz ząbkowanych brzegach. Blaszki liściowe osiągają do 10 cm długości. Dwuwargowe, różowe kwiaty do 2 cm długości pojawiają się w górnych partiach pędów od sierpnia do pierwszych przymrozków stanowiąc bardzo oryginalny element dekoracyjny.
Uprawa i pielęgnacja: Żółwiki  ukośne rozwijają się doskonale na stale wilgotnej, żyznej, ciężkiej glebie ogrodowej o pH zbliżonym do obojętnego. Stanowisko uprawy powinno znajdować się w pełnym słońcu lub jedynie w lekkim półcieniu. Żółwik zimuje bezproblemowo na polskich ogrodach.
Rozmnażanie: Przez jesienny wysiew nasion, podział rozrośniętych egzemplarzy wiosną lub sadzonki zielne ukorzeniane wczesnym latem.
Choroby i szkodniki: Nie stwierdzono.