Złocień wielki (Leucanthemum maximum)

Opis: synonimy – Chrysanthemum x superbum, Leucanthemum maximum; jastruń wielki, leukantema. Łatwa w uprawie roślina wieloletnia, o dużych kwiatach średnicy 10 cm, osadzonych pojedynczo na sztywnych, wzniesionych pędach. Liście ciemnozielone, długości do 20 cm są wąskie o ząbkowanych brzegach. Kwiatostany typu koszyczek złożone są z białych kwiatów języczkowych i ciasno upakowanych we wnętrzu kwiatów rurkowych żółtej barwy. Kwitną w czerwcu-sierpniu. Jest to dobra roślina na słoneczne rabaty bylinowe i na kwiat cięty. Wysokość rośliny 50-100 cm, szerokość 60 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Złocienie wielkie nie sprawiają problemów w uprawie i udają się w większości ogrodów. Wymagają gleby żyznej, słabo gliniastej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej, stanowiska słonecznego lub półcienistego. Jesienią ścinamy stare pędy tuż przy powierzchni ziemi. Niezbędne jest odmładzanie kęp po 2-3 latach. Są w pełni mrozoodporne.

Rozmnażanie: W trzecim roku uprawy wczesną wiosną przez podział. Jesienią można sadzonkować rozety liściowe wraz z fragmentem pędu.

Szkodniki i choroby: Złocienie wielkie mogą być narażone na atak ślimaków.