Złocień ogrodowy (Dendranthema rubellum) 'Clara Curtis’

Opis: Synonimy: złocień czerwonawy, łac. Chrysanthemum rubellum, chryzantema 'Clara Curtis’. Jest to dość stara, dobrze znana odmiana złocienia ogrodowego, pochodząca z lat 30-tych XX wieku, mrozoodporna, doskonale nadająca się do uprawy na rabatach. Dorasta do 70 cm wysokości. Liście ciemnozielone, pierzastodzielne. Kwiatostany koszyczkowe pojedyncze, z jasnoróżowymi kwiatami języczkowymi i żółtymi koszyczkami w środku. Wg różnych źródeł roślina może kwitnąć od sierpnia do września lub od września do października.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do półcienistego. Podłoże niezbyt żyzne, o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko zasadowym. Aby rośliny nabrały zwartego pokroju w czerwcu można uszczykiwać wierzchołki pędów. Aby złocienie 'Clara Curtis’ obficie kwitły warto rośliny co 2 – 3 lata odmładzać.
Rozmnażanie: Wiosną przez podział lub sadzonki pędowe.
Choroby i szkodniki: Z chorób grzybowych może wystąpić biała rdza chryzantemy, szara pleśń oraz mączniak prawdziwy. Ze szkodników mogą pojawić się mszyce, miniarki, przędziorki, wciornastki (mogą uszkadzać kwiatostany i liście), węgorek chryzantemowiec (niszczy tkanki liści, hamując wzrost) oraz larwy połyśnicy złocienianki (uszkadzają korzenie i łodygi).