Złocień maruna (Chrysanthemum parthenium)
Opis: synonimy – wrotycz maruna, Matricaria parthenium, Tanacetum parthenium. Popularna w ogródkach maruna jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych, osiągającą wysokość 30-50 cm. Złocień maruna żyje stosunkowo krótko lecz daje obfity samosiew sprawiając wrażenie długotrwałego pobytu na jednym miejscu. Liście są pierzastosieczne, podłużne, głęboko powcinane lub ząbkowane, zielono-żółte, długości 7 cm. Kwiaty o śr. 2 cm są białe ze złocistym środkiem, tworzą gęste kwiatostany będąc ozdobą rabat przez całe lato. Kwitną od czerwca do września. Maruny stosowane na obwódki rabat, zdobią je zarówno z bujnych kwiatów jak i ozdobnych pierzastych liści. Roztarte w palcach liście wydzielają niezwykle silny lecz przyjemny ziołowy aromat.
Uprawa i pielęgnacja: Złocień maruna wymaga stanowiska otwartego słonecznego oraz żyznej, średnio wilgotnej gleby o odczynie obojętnym. Niewielki dodatek kompostu może służyć jako jedyny sposób nawożenia tej odpornej rośliny. Źle rośnie na piaskach i podmokłym terenie. Maruny dobrze zimują przy założeniu, że co 2-3 lata podzielimy kępę i posadzimy na innym stanowisku.
Rozmnażanie: Złocienia marunę rozmnażamy z nasion wiosną. Roślina daje obfity samosiew.
Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.
Inne zastosowania: W ziołolecznictwie – uprawiany od wieków, stosowany jest w chorobach reumatycznych, bólach głowy, nowotworach i in. schorzeniach. Współczesna medycyna potwierdziła skuteczność maruny w profilaktyce i leczeniu migren. W Anglii preparaty z maruny są w aptekach najczęściej kupowanym, naturalnym lekiem na bóle głowy. Surowiec zielarski – kwiaty Flos Chrysanthemi oraz ziele Herba Chrysanthemi. Dekoracyjne – w bukietach z innymi kwiatami i kompozycjach ziołowych w doniczkach. Uwaga: roślina może powodować alergie.
Witam Państwa.
Nie ma to jak wiedza u źródła (tylko którego?).
Chrysanthemum parthenium – wg Państwa wieloletnia, wg Wikipedii bylina, wg producenta nasion – PNOS Ożarów Maz. jednoroczna. No i fajnie :)
Dominik G.
Witam i dziękuję za komentarz. W zasadzie wszystko się zgadza. Roślinie przypisywane są nazwy łac. Chrysanthemum parthenium oraz Tanacetum parthenium, po polsku zaś złocień maruna lub wrotycz maruna. Jest to bylina, czyli roślina wieloletnia. I to jest pewne. Natomiast w jednej z książek znalazłem informację, że ta bylina żyje stosunkowo krótko. Czyli, jak się domyślam, nie wiele lat, a raczej 2-3 lata, potem stopniowo marnieje. Być może tylko w pierwszych dwóch latach ładnie wygląda, a potem traci swój ozdobny charakter. Z tego względu producent nasion mógł zakwalifikować ją jako jednoroczną. Mam nadzieję, że rozwiałem Pana wątpliwości. Pozdrawiam!