Złocień maruna (Chrysanthemum parthenium) ‘Plenum’

Opis: synonimy – wrotycz maruna, Matricaria parthenium, Tanacetum parthenium. Jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych, osiągającą wysokość 30-50 cm.. Liście – pierzastosieczne, podłużne, wcinane lub ząbkowane, zielone. Kwiaty o śr. 1,5 cm są pełne, białe ze złocistym środkiem, tworzą gęste baldachogrona. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a po przycięciu powtarza kwitnienie. Maruny stosowane na obwódki rabat, zdobią je zarówno z bujnych kwiatów jak i ozdobnych pierzastych liści. Roztarte w palcach liście wydzielają niezwykle silny lecz przyjemny ziołowy aromat.

Uprawa i pielęgnacja: Złocień maruna ‘Plenum’  wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznej, średnio wilgotnej gleby o odczynie obojętnym. Źle rośnie na piaskach i podmokłym terenie. Niewielki dodatek kompostu na wiosnę może służyć jako jedyny sposób nawożenia tej odpornej rośliny.

Rozmnażanie: Wrotycz marunę ‘Plenum’ rozmnażamy z nasion wiosną. Roślina daje obfity samosiew. Łatwym sposobem jest podział kępy w ciągu całego sezonu poza okresem kwitnienia.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak

Inne zastosowania: W ziołolecznictwie – uprawiany od wieków, stosowany jest w chorobach reumatycznych, bólach głowy, nowotworach i in. schorzeniach. Współczesna medycyna potwierdziła skuteczność maruny w profilaktyce i leczeniu migren. Surowiec zielarski – kwiaty Flos Chrysanthemi oraz ziele Herba Chrysanthemi. Dekoracyjne – w bukietach z innymi kwiatami i kompozycjach ziołowych w doniczkach. Uwaga: roślina może powodować alergie.