Złocień maruna (Chrysanthemum parthenium) ‘Goldball’

Opis: synonimy – wrotycz maruna, Matricaria parthenium, Tanacetum parthenium. Jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych, osiągającą wysokość 15-20 cm.. Liście są pierzastosieczne, podłużne, wcinane lub ząbkowane, zielone. Kwiaty o śr. 1 cm są kuliste, żółte, tworzą gęste kwiatostany. Kwitnie w czerwcu i we wrześniu. Maruny stosowane na obwódki rabat, zdobią je zarówno z bujnych kwiatów jak i ozdobnych pierzastych liści. Roztarte w palcach liście wydzielają niezwykle silny lecz przyjemny ziołowy aromat.

Uprawa i pielęgnacja: Złocień maruna ‘Goldball’ wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznej, średnio wilgotnej gleby o odczynie obojętnym. Źle rośnie na piaskach i podmokłym terenie. Nadaje się na obwódki rabat, na skalniaki i do pojemników.

Rozmnażanie: Odmianę ‘Goldball’ należy rozmnażać przez podział kępy na wiosnę lub przez sadzonki pobierane latem. Dostępne w handlu nasiona wysiewamy w inspekcie wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak

Inne zastosowania: W ziołolecznictwie – uprawiany od wieków, stosowany jest w chorobach reumatycznych, bólach głowy, nowotworach i in. schorzeniach. Współczesna medycyna potwierdziła skuteczność maruny w profilaktyce i leczeniu migren. Dekoracyjne – w bukietach z innymi kwiatami i kompozycjach ziołowych w doniczkach. Uwaga: roślina może powodować alergie.