Zielistka Sternberga, zielistka czubiasta (Chlorophytum comosum) 'Vittatum’

Opis: Zielistka Sternberga to bardzo powszechnie uprawiana roślina doniczkowa, za pewne ze względu na niewysokie wymogi uprawowe i łatwość rozmnażania. Roślina wytwarza trawiaste, równowąskie liście, o długości 30 – 45 cm, tworzące gęste kępy. U gatunku są one zielone. U odmiany 'Vittatum’ (na fot.) liście posiadają gruby pasek po środku, natomiast u odmiany 'Variegatum’ liście są biało lub kremowo obrzeżone. Małe, białe kwiaty wyrastają w skupieniach na długich, usztywnionych łodygach, zwieszających się po bokach rośliny macierzystej. Kwiaty można obserwować wiosną i latem. Tuż po kwiatach pojawiają się małe roślinki potomne. Roślina najlepiej prezentuje się w wiszących koszach i doniczkach, w których liście i pędy mogą zwisać poniżej powierzchni gleby. Doskonała roślina dla amatorów i początkujących miłośników uprawy roślin doniczkowych.
Uprawa i pielęgnacja: Zielistka 'Vittatum’ dobrze znosi warunki uprawy w mieszkaniu. Stanowisko jasne (ale nie bezpośrednio nasłonecznione) do półcienistego. Na jaśniejszym stanowisku liście będą lepiej wybarwione. Podlewanie umiarkowane wiosną i latem, zimą nieco ograniczyć. Dość dobrze znosi okresowe przesuszenie (dobra roślina dla osób, którym czasem zdarza się zapomnieć o podlewaniu kwiatów). Od wczesnej wiosny do jesieni co około 2 tygodnie nawozić rozcieńczonym nawozem płynnym. Warto też od czasu do czasu zraszać liście. Dobrze rośnie w przeciętnej temp. pokojowej, latem znosząc zakres temp. od 12 do 30°C. Na zimę temp. uprawy warto nieco obniżyć (12–15°C) ale roślina poradzi sobie również w przeciętnej temp. pokojowej, byle nie przegrzewać mieszkania. Nie zniesie temp. poniżej 5°C. Co roku na przedwiośniu warto przesadzić do większej doniczki, wypełnionej zwykłą ziemią dla roślin doniczkowych, najlepiej torfowo-gliniastą z domieszką piasku, o pH 5,7–6,8. Na lato doniczki można wystawiać na zewnątrz. Roślina nadaje się też do uprawy hydroponicznej i sadzenia nad brzegiem oczka wodnego. W krajach o cieplejszym klimacie jest uprawiana na ocienionych rabatach, pod drzewami, jako roślina okrywowa.
Rozmnażanie: Bardzo łatwe. Gdy roślinki potomne, wyrastające na zwisających pędach, wypuszczą korzenie, oddzielamy je i sadzimy do doniczek. Do większego wydzielania pędów i rozłogów, roślinę stymuluje lekkie przesuszenie. Można też rozmnażać przez podział rośliny matecznej. Starsze rośliny tracą swój urok, dlatego warto co około 3-4 lata odmłodzić kolekcję zielistek.
Choroby i szkodniki: Końcówki liści mogą zasychać gdy zapomnimy o podlewaniu lub powietrze w mieszkaniu jest wyjątkowo gorące i suche. Pomaga zraszanie liście i regularne podlewanie. Ukorzenianie sadzonki są wrażliwe na gnicie korzeni, gdy podłoże jest zbyt wilgotne. Ze szkodników mogą wystąpić: mszyca burakowa, miseczniki, tarczniki i wciornastki.

Fot. Katarzyna Józefowicz.