Ziarnopłon wiosenny (Ranunculus ficaria)

Opis: syn. Ficaria verna, jaskier wiosenny, pszonka. To gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jaskrowatych. Część podziemną stanowią bulwy korzeniowe. Na jednej lub kilku podnoszących się łodygach wyrastają żółte, miododajne kwiaty o szer. 2 cm. Zbudowane są z 8 błyszczących, podłużnych płatków. Kwitną długo od marca do maja, otwierają się jedynie pod wpływem słońca.. Liście skórzaste, sercowate dł. 2 cm, o karbowanych brzegach. Ta kępkowa roślina doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych choć w korzystnym środowisku bywa ekspansywna, tworząc zwarte kobierce. Wysokość ziarnopłonów wiosennych to 5-10 cm, szer. 20 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Niewymagająca, wystarczy im lekka, wilgotna gleba i słoneczne lub półcieniste stanowisko. Jest w pełni mrozoodporna.

Rozmnażanie: Cechą charakterystyczną rośliny są jajowate bulwki wyrastające z kątów liści, za pomocą których roślina rozmnaża się wegetatywnie. Łatwo możemy też podzielić je po przekwitnięciu, oddzielając maczugowate bulwki korzeniowe lub rozmnożyć z nasion.

Szkodniki i choroby: Ziarnopłony mogą być atakowane przez mszyce i ślimaki.

Inne zastosowania: W medycynie – sok z ziarnopłonu działa łagodząco w razie ukąszenia przez owady. Surowcem zielarskim jest ziele Herba Ficariae lub korzeń Radix Ficariae. Mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające, odżywcze i przeciwbólowe. Odwary stosować można na rany, brodawki, owrzodzenia żylakowe, stany zapalne skóry. W kuchni – można z młodej rośliny przyrządzać sałatki, liście zawierają duże ilości wit. C, a także jarzyny.