Żeń-szeń pięciolistny (Panax quinquefolius)
Opis: Jest to bylina z rodziny araliowatych o mięsistym korzeniu palowym, dorastająca do wys. 40-60 cm. Na glebach zwięzłych i żyznych korzeń jest krótszy i grubszy, bardziej rozgałęziony, zaś na piaszczystych przypomina korzeń pietruszki. Grubość korzenia dochodzi do 3 cm, jest on aromatyczny, barwy kremowo-białej. W górnej części przechodzi w kłącze.W trzecim roku wegetacji roślina tworzy pęd kwiatostanowy zakończony kulistym baldachem złożonym z zielonkawobiałych kwiatów. Owocem jest jaskrawo-czerwony jagodokształtny pestkowiec. Nasiona są białe i mają twardą okrywę. Nazwy ludowe: Człowiek korzeń, Cud świata, Korzeń piorun, Korzeń krwi, Boskie ziele, Sól ziemi, Dar nieśmiertelności, Ziarno ziemi, Dusza jaspisu, Wszechlek.
Uprawa i pielęgnacja: Żeń-szeń pięciolistny jest wymagającą rośliną. Należy przygotować specjalne stanowisko w zacienionym miejscu. Gleba żyzna, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym. Warunkiem powodzenia w uprawie jest podłoże zapewniające odprowadzenie nadmiaru wody opadowej. Wskazany jest dodatek gruboziarnistego piasku i żwiru, a także uprawa na wzniesionych rabatach.
Choroby i szkodniki: Korzenie żeń-szenia są przysmakiem gryzoni. Roślina bywa atakowana przez choroby grzybowe.
Inne zastosowania: W medycynie – jako lek wykazuje wielokierunkowe działanie. Zażywanie specyfików z korzenia rośliny powoduje wzrost odporności na infekcje bakteryjne i wirusowe. Polecany starszym ludziom – wzrost witalności, osoby dojrzałe, odczuwające zmęczenie życiem codziennym i zawodowym uzyskują poprawę samopoczucia i nastroju. Polecany osobom chorym – dla poprawy obrazu krwi (przydatny w niedokrwistościach), w leczeniu nerwic, impotencji i w celu hamowania niektórych nowotworów.